דיני מקרקעין ונדל"ן

מה הדרך לחישוב מס רכישה כאשר בני הזוג נשואים ולאחד מהם יש דירה בבעלותו טרם הנישואין

מהי הדרך לחישוב מס רכישה ברכישת דירה כאשר בני הזוג נשואים ולאחד מהם יש דירה בבעלותו טרם הנישואין?

סוגיה זו נידונה בערעור בבית המשפט העליון ע"א  4006/13

רקע עובדתי:

1.המערערים, בני זוג הנשואים זה לזו רכשו דירת מגורים (והתחייבו לשלם בעבורה, לפי הסכם הרכישה, סך של 3,000,000 ש"ח.

2.בבעלותו של המערער 1 מצויה דירה נוספת, אשר נרכשה על ידיו, במימון הוריו, עוד טרם שנישא למערערת  הצדדים אינם חלוקים על כך, שהזכויות בדירה הנ"ל שייכות למערער 1 בלבד, וכי למערערת 2 אין כל זיקה אל הדירה

3.אין מחלוקת בין הצדדים כי ביחס לרכישת הדירה, יש לראות את המערערת 2 כרוכשת "דירה יחידה",   במשמעות סעיף 9(ג1א)(2) לחוק מיסוי מקרקעין, ואת המערער 1 כרוכש דירת מגורים שאיננה יחידה.

4.המערערים חישבו את השומה העצמית בדרך הבאה לכל אחד מהם 50% בדירה מכיוון שלמערער 1 ישנה דירה מלפני נישואיו ולכן ישלם מס רכישה על 1.500,000 ₪  כדירה שנייה.ואילו המערערת 2 תשלם על 1,500,000 ₪ מס על דירה יחידה לפי המדרגות הנהוגות.

5.המשיב מנהל מיסוי מקרקעין דחה את דרך חישוב המערערים וקבע שומה גבוהה יותר שחושבה בשני שלבים:

שלב ראשון – חושב מס הרכישה בגין מלוא סכום התמורה ששולמה בעבור הדירה (3,000,000 ש"ח), כאילו הייתה הדירה, דירתם היחידה של המערערים. מאחר שרק המערערת 2 זכאית ליהנות, בפועל, מההטבות הניתנות לרוכש דירה יחידה, ומשעה שכל אחד מבני הזוג נחשב כמחזיק במחצית הזכויות בדירה – המערערת 2 חויבה בתשלום (שהוא מחצית מסכום מס הרכישה המוטל על מלוא התמורה ששולמה בעבור הדירה, כ"דירה יחידה").

שלב שני- חושב מס הרכישה בגין מלוא סכום התמורה, כאילו הייתה הדירה – "דירה נוספת", שאיננה מזכה את בעליה בהטבות., וחלקו של המערער 1 בו, כמי שנחשב כבעלים של מחצית הזכויות בדירה.

6. המערערים הגישו השגה כנגד שומת המנהל, וזו נדחתה בהחלטת המנהל.

בית המשפט העליון פסק:

ההלכה הנוהגת בהקשר זה, נקבעה בעניין פלם, ולפיה הוראות סעיף 9 לחוק חלות, על פי לשונן ותכליתן, רק על רכישות שנעשו במהלך הנישואין, ולא על כאלה שקדמו להיווצרות התא המשפחתי. כתוצאה מכך, בן הזוג שאין בבעלותו דירה נוספת, ייחשב לרוכש "דירה יחידה" במשמעות סעיף 9 לחוק, ויהיה זכאי ליהנות משיעור מס רכישה מופחת. לנוכח כל האמור לעיל, סבר בית המשפט העליון  כי בדין קבעה וועדת הערר הנכבדה, שאין לשנות מתחשיב פקיד השומה בעניינם של המערערים, ולכו  סבר כי אין  להתערב, בנסיבות, במסקנתה האמורה.

לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון: 04-8643926 במייל: aviramclaw@gmail.com

הקלק לשיתוף המאמר

Facebook

משרד עו"ד אבירם כהן ושות'

צרו קשר

טל' – 04-8643926

פקס – 04-8645801

נייד – 052-8772822

שעות פעילות

א' – ה' – 8:00-17:00

ו' – סגור

שבת – סגור

מיקום

שד' פלי"ם 2,

בניין אורן 1, קומה ראשונה,

חיפה, 3309502